{GOOGLENEWHOR}


Страници: 1 [2]   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: ВРЪЩАНЕ НА РАБОТА СЛЕД 1та ГОДИНКА  (Прочетена 26687 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Elita
new user
*
Неактивен Неактивен

Публикации: 216


Поканени потребители: 0

Профил
« Отговор #15 -: Януари 07, 2011, 12:24:18 »
Раздели ТемаНагоре

Чл. 164. (1) След използуване на отпуска поради бременност, раждане или осиновяване, ако детето не е настанено в детско заведение, работничката или служителката има право на допълнителен отпуск за отглеждане на първо, второ и трето дете до навършване на 2-годишната му възраст и 6 месеца за всяко следващо дете.

(2) (Отм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.)

(3) (Изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Отпускът по ал. 1 със съгласието на майката (осиновителката) се разрешава на бащата (осиновителя) или на един от техните родители, когато работят по трудово правоотношение.

(4) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) През време на отпуск по предходните алинеи на майката (осиновителката) или на лицето, което е поело отглеждането на детето, се заплаща парично обезщетение при условия и в размери, определени в отделен закон. Времето, през което се ползува отпускът, се признава за трудов стаж.

(5) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г., изм. - ДВ, бр. 1 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г.) В случаите, когато не се ползува отпуск по ал. 1 или лицето, което ползува такъв отпуск, прекъсне неговото ползуване, на майката (осиновителката), ако работи по трудово правоотношение, се изплаща парично обезщетение от Държавното обществено осигуряване.

Не се изплаща обезщетение ако майката си ползва мйчинството до 2 години или същото го е прехвърлила на някой роднина, пъкдетето е дадено на ясла. Затова беше проблемът преди известно време и НОИ искаха майки да връщат пари. Когато майката се е върнала на работа, майчинството е прекъснато и детето е на ясла се ползват 50 % от майчинството. Същите не се ползват също ако детето е настанено в заведение на пълна държавна издръжка, каквато яслата не е  Smiley
Всъщност като си подадете декларациите до НОИ и работодателя че няма да ползвате майчинството до 2 години, от Нои автоматично ще започнат да си ви превеждат тези пари  Wink
« Последна редакция: Януари 07, 2011, 12:25:50 от Elita » Активен

Цък http://nagradi.us/Elita
http://www.nagradka.com/Elita

Изисквам предварително плащане за потребители с малко оценки или отрицателни такива!
При сериозен интерес- на лични!Не спазвам ред, освен ако потребител не е писал на лични.
Изпращам като МПП по пощата!
Пощенските са за сметка на купувача.
Не обичам да се пазаря!
poliloli
Павлина
new user
*
Неактивен Неактивен

Публикации: 201


Тези две слънца са моето съществуване

Поканени потребители: 0

Профил WWW
« Отговор #16 -: Януари 07, 2011, 22:51:49 »
Раздели ТемаНагоре

Чл. 164. (1) След използуване на отпуска поради бременност, раждане или осиновяване, ако детето не е настанено в детско заведение, работничката или служителката има право на допълнителен отпуск за отглеждане на първо, второ и трето дете до навършване на 2-годишната му възраст и 6 месеца за всяко следващо дете.

(2) (Отм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.)

(3) (Изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Отпускът по ал. 1 със съгласието на майката (осиновителката) се разрешава на бащата (осиновителя) или на един от техните родители, когато работят по трудово правоотношение.

(4) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) През време на отпуск по предходните алинеи на майката (осиновителката) или на лицето, което е поело отглеждането на детето, се заплаща парично обезщетение при условия и в размери, определени в отделен закон. Времето, през което се ползува отпускът, се признава за трудов стаж.

(5) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г., изм. - ДВ, бр. 1 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г.) В случаите, когато не се ползува отпуск по ал. 1 или лицето, което ползува такъв отпуск, прекъсне неговото ползуване, на майката (осиновителката), ако работи по трудово правоотношение, се изплаща парично обезщетение от Държавното обществено осигуряване.

Не се изплаща обезщетение ако майката си ползва мйчинството до 2 години или същото го е прехвърлила на някой роднина, пъкдетето е дадено на ясла. Затова беше проблемът преди известно време и НОИ искаха майки да връщат пари. Когато майката се е върнала на работа, майчинството е прекъснато и детето е на ясла се ползват 50 % от майчинството. Същите не се ползват също ако детето е настанено в заведение на пълна държавна издръжка, каквато яслата не е  Smiley
Всъщност като си подадете декларациите до НОИ и работодателя че няма да ползвате майчинството до 2 години, от Нои автоматично ще започнат да си ви превеждат тези пари  Wink
аха тоест аз се отказвам от майчинството за сметка на заплатата а те после като съм подала тази молба  ще ми превеждат 50%от сумата
Активен

Точна и коректна съм,надявам се на същото,моля чете внимателно както обявата така и ЛС,зада не се получават грешки.Слагам оценки слагайте и вие.Пощенските са за сметка на купувача освен ако не се уговорим за друго. 
poliloli
Павлина
new user
*
Неактивен Неактивен

Публикации: 201


Тези две слънца са моето съществуване

Поканени потребители: 0

Профил WWW
« Отговор #17 -: Януари 07, 2011, 22:55:34 »
Раздели ТемаНагоре

лагодаря ви на всички които сте писали по темата но ето това ми беше мисълта че аз също ми казаха че ако се върна на работа а детето е на ясла ще си получавам 50% от майчинството но нали пък после по новините имаше нещо за  връщане на пари а и тук в Ямбол като попиташ нещо в НОИ те ти се облещтват и толкова затова пуснах темата то е ясно че ще има различни ситуации макар да не би трябвало нали сме една държава и законът е един за всички а как се получава за едни едно за други друго а аз мисля да се върна на работа и детето да го дам на ясла живот и здраве
А бре ти бъди мила в НОИ пърхай с мигли там на тия свраки да ти обеснят ,че и тук при нас са едни дзверове та напълно те разбирам защо не искаш да ходиш ама направи се малко на маймуна и само на ум си ги псувай пък си настоявай да ти обеснят на какво имаш право и на какво не ,че като чета темата нищо не ми е ясно  Undecided
да то това ще стане защото сега още няма да тръгна на работа но след някой друг месец но исках да събера мнения тъй като виждате сами че всеки знае различно а в крайна сметка сме едно цяло независимо от кой град сме и затова
Активен

Точна и коректна съм,надявам се на същото,моля чете внимателно както обявата така и ЛС,зада не се получават грешки.Слагам оценки слагайте и вие.Пощенските са за сметка на купувача освен ако не се уговорим за друго. 
poliloli
Павлина
new user
*
Неактивен Неактивен

Публикации: 201


Тези две слънца са моето съществуване

Поканени потребители: 0

Профил WWW
« Отговор #18 -: Януари 07, 2011, 22:59:52 »
Раздели ТемаНагоре

Ако не работиш и детето ти е на ясла а ти си в къщи също трябва да уведомиш в НОИ,защото после ще връщаш пари с лихви.
velkova_1914 е права. poliloli и аз съм от Ямбол и в НОИ така ми обясниха, че ако работиш и детето ти посещава детско заведение, няма да получиш 50-те%. Но ако го гледа  баба, дядо, майка.... -ДА. Но при всяко положение,при започване на работа се уведомява НОИ.
 
Здравей мила да разбирам ли че ти като си питала са ти казали че нямаш право а всъщност имаш право да взимаш тези50% но те гледат да ни объркат и така по малко пари да изплатят аз и затова я сложих темата защото те казват в ной едно а от една мама тук приятелка ми обясни това което velkova_1914 е написала и то направо да се объркаш но да се надявам че поне ще срещна разбиране при счетовотството и те ще ми обяснят малко по наясно
Активен

Точна и коректна съм,надявам се на същото,моля чете внимателно както обявата така и ЛС,зада не се получават грешки.Слагам оценки слагайте и вие.Пощенските са за сметка на купувача освен ако не се уговорим за друго. 
Elita
new user
*
Неактивен Неактивен

Публикации: 216


Поканени потребители: 0

Профил
« Отговор #19 -: Януари 08, 2011, 17:01:38 »
Раздели ТемаНагоре

Ами то от НОИ автоматично ви изплащат тезци пари, след като се подаде декларацията, а тя доколкото ми е известно се подава задължително Kiss
Активен

Цък http://nagradi.us/Elita
http://www.nagradka.com/Elita

Изисквам предварително плащане за потребители с малко оценки или отрицателни такива!
При сериозен интерес- на лични!Не спазвам ред, освен ако потребител не е писал на лични.
Изпращам като МПП по пощата!
Пощенските са за сметка на купувача.
Не обичам да се пазаря!
kgancheva
new user
*
Неактивен Неактивен

Публикации: 98


Поканени потребители: 0

Профил
« Отговор #20 -: Януари 08, 2011, 23:49:55 »
Раздели ТемаНагоре

а детенцето беше ли на детска ясла или някой го гледаше питам ви не задруго на мен ми казоха че всичко трябвало в 3дневен срок да стане тоест детето на ясла на следващият ден да подам документите и на другият съм на работа а в този случай дали си и важи да си пусна отпуската която ми се е полагала за първата година  Smiley
Аз пък знам,че ако дадеш детето на ясла нямаш право на никакво майчинство
Точно така skoki81. Получаваш 50% от майчинството във втората година, само ако детето ти НЕ посещава детско заведение.Лично съм питала в НОИ.
Това изобщо не е вярно. 50% от майчинството се получава, ако си се върнал на работа, независимо дали детето е на детско заведение или не. Не се получава само ако детето е настанено в детско заведение на " пълна държавна издръжка". Ще го потърся в закона и ще го постна. С първото ми дете получавах 50 % до навършване на 2 години, като той от 1г тръгна на ясла. Сега пак горе- долу ме чака същото  Wink
Така е, Elita е напълно права Smiley
Активен

Благодаря за интереса! Повечето ми дрехи са маркови и качествени. Отговарят на описанията.
Моля бъдете коректни и честни, за да бъда и аз с вас.
За нови потребители с под 10 оценки, плащането е с предимство. За стари- първо стоката.
Поставям оценки, правете го и вие! Оферирайте, пишете, питайте..
През деня нямам нет- бъдете търпеливи, такава ми е работата.
Всичко е въпрос на уговорка и добра комуникация! Smiley
gjb80
new user
*
Неактивен Неактивен

Публикации: 18

Поканени потребители: 0

Профил
« Отговор #21 -: Февруари 05, 2011, 09:43:54 »
Раздели ТемаНагоре

Здравейте и аз се включвам.Сина ми е на 1 год и 4 мес и аз реших да си прекъсна
майчинството,попълних декларация за прекъсване и отделна декларация за изплащане на 50% от 240 лв.Относно това дали изплащат 50% ако детето е на ясла-ДА изплащат,казвам го защото вчера звънях в НОИ и те ми го казаха,а на тези от вас на които са казали че няма да им се изплащат са ви излагали,само немога да разбера защо го правят от джоба си ли ги дават тези пари.А на тези,които смятат да прехварлят майчинството на някоя баба тя задължително трябвало да е работеща на ТРУДОВ ДОГОВОР,може и пенсионерка но работеща на ТД.



Активен
alixa
new user
*
Неактивен Неактивен

Публикации: 1

Поканени потребители: 0

Профил
« Отговор #22 -: Февруари 28, 2012, 15:40:09 »
Раздели ТемаНагоре

и аз бях попълнила Декл по чл 53 ,в деня в който се върнах на работа и детето постъпи в детска ясла  с която ми прекъснаха майчинството докато след половин година разбрах че съм имала право на 50 % от него, тогава отидох в НОИ , занесох им придружително писмо от работодателя и попълних нова Декл по чл 54 , и със задна дата казаха че всичко ще ми бъде изплатено
 т.е
аз ходя на работа , детето посещава ясла - 50 % / 120 лв/ декл по чл 54
аз не ходя на работа , детето посещава ясла - 0 лв
аз не ходя на работа, детето не посещава чсла - 240 лв  декл по чл 53
Активен


Страници: 1 [2]   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на: