{GOOGLENEWHOR}


Страници: [1]   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Традиции за празниците  (Прочетена 1597 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
The_Black_Angel
Правещ много правописни грешки Модератор
power user
**
Неактивен Неактивен

Публикации: 1411


Поканени потребители: 0

Профил WWW
« -: Декември 25, 2010, 12:40:37 »
Раздели ТемаНагоре

ТАка атварям тази тема за да видя имали някоя съфорумничка чието семейство да спазва традициите които спазваме ние на БЪДНИ ВЕЧЕР
Значи , като начало гозбите са нечетен брой , и нищо не се опитва докато не се седне , дори и като се готви , така на една бъднивечер ушафа беше със сол вместо захар , така , като се наготви всичко , се слага суфрата , постиламе на земята , като се слага поднос с плодове и орехи , както и гозбите и греяната ракия , седне ли се веднъж не ставаш докато не опиташ от всичко , като се нахраниш си избираш орех ако е хубав , ще си здрав ако не е ще боледуваш , отделно естествено се слагат късмети в питката , тя се чури от най възрасния мъж на суфрата , храните се раздават отново така , от най възрастния към най младия , преди да се седне на суфрата се прекажда къщата , с тамян , а на суфрата докато се хранят хората , в купа с жито се слага църковна свещ да гори и се оставя сама да се угасне , като се разчупи питката , главата на семейството /мъж , ако няма , жената / брои парите на къщата , като всяка се брои едно илядо две илядо и т.н. не зависимо от стойността на самата банкнота , ако някой кихне по време на броенето , му се дава безвъзмезно банкнотата до която е стигнал броящия , след като се изброят парите се казва "Колкото са , сто пъти по толко да са " , като всички се нахранят , ставайки се скача колкото можеш по високо с ръцете нагоре , казвайки " До година Житото ейййй толкова високо да стане". В 12 през нощтта се отварят подаръците,.
Това е в общи линии нашата бъдни вечер , за мен най ценното е че се сяда на земята , прадядоми казваше , "Хубаво е веднъж о годината човек да седне наравно с леба , да знае че не е по голям" , много мой познати ми се чудят на тази традиция на земята да се сяда , но на мен наистина тя ми е присърце , а какви традиции спазвате вие
Активен

Криси09
power user
**
Неактивен Неактивен

Публикации: 1657


Вече ходя на работа :)

Поканени потребители: 0

Профил
« Отговор #1 -: Декември 25, 2010, 12:58:17 »
Раздели ТемаНагоре

Много много хубаво,само че все по малко хора го спазват за съжаление Sad преди да се омъжа тези традиции за Коледа и Бъдни вечер се спазваха,нооо сега,когато имам ново семейство(и не сме сами)тези традиции не се спазват Sad Но силно се надявам след време да си имаме собствен дом и там гарантирам,че всичко ще се спазва,но уви Roll Eyes
Хубаво е,приятно е......... Kiss
Ангелче,браво на вас. Wink
Активен


Коректна съм бъдете и вие!
Някой път се случва,да не мога да пратя дадено нещо веднага!

Давам точни размери,снимките ми са чудесни,така,че четете,мерете,гледайте.Не приемам връщане!
С наложен платеж по ПОЩАТА НЕ!
Предпочитам пощата и Еконт,както за записи,така и за пратки!
Приемам и предлагам размяна,но има някои обяви,които не се разменят,те не са мои и са описани.
Приятно пазаруване и разменяне,с повече положителни емоции:)
The_Black_Angel
Правещ много правописни грешки Модератор
power user
**
Неактивен Неактивен

Публикации: 1411


Поканени потребители: 0

Профил WWW
« Отговор #2 -: Декември 27, 2010, 13:04:12 »
Раздели ТемаНагоре

Мъж ми , и сега смята че сядането на земята е глупост,  но аз съм му казала да не казва гък по тая тема , до сега една едничка бъдни вечер съм сядала на масата , с майка ми бяхме скарани , и празнувах с най добрата си приятелка сестра и и майка и , толкова ми беше тъпо и криво че съм на маса , че накрая ги помолих да ми направят удоволствието и да седнем на земята , от тогава и те сядат на земята , хареса им , наистина допринася за атмосферата
Активен



Страници: [1]   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на: